TRYB JASNY/CIEMNY

66. konkurs Eurowizji w Turynie

Oficjalnie wystartowała Eurowizja 2022. Konkurs odbywa się w Turynie. Wielki finał w sobotę 14 maja 2022 r. Włochy reprezentują zwycięzcy festiwalu w Sanremo Mahmood i Blanco z piosenką „Brividi” (Dreszcze).

Poprzednią Eurowizję wygrała pochodząca z Rzymu grupa rockowa Måneskin z piosenką „Zitti e buoni”. Młodzi rzymianie podbijają teraz świat. Muzycy wystąpią też podczas koncertu finałowego w Turynie. Prowadzący to uwielbiana we Włoszech piosenkarka Laura Pausini i Mika oraz prezenter telewizyjny i radiowy Alessandro Cattelan.


W tegorocznych zmaganiach muzycznych biorą udział też inni włoscy piosenkarze. Achille Lauro będzie reprezentował w konkursie San Marino, jedno z najstarszych i najmniejszych państw świata. Podczas konkursu Eurowizji zaprezentuje mocną, rytmiczną piosenkę „Stripper" i – jak zwykle – zadziwi widownię swoją stylizacją oraz odważnymi rekwizytami. Achille mówił, że podczas Eurowizji w stolicy Piemontu zaprezentuje swój „manifest wolności”.

Reprezentantka Malty, Emma Muscat, jest modelką i piosenkarką, która pracuje i mieszka we Włoszech. Uczestniczyła m.in. w niezwykle popularnym we Włoszech muzycznym, konkursowym show pt. „Amici di Maria De Filippi”. Emma Muscat zaśpiewa w stolicy Piemontu utwór pt. „I Am What I Am”.

Dziennikarze doszukali się włoskich korzeni u reprezentanta Austrii, którym jest DJ Lum!x. Muzyk jest synem Włoszki z Turynu i mieszka w Mediolanie.

Także reprezentantka Portugalii, Maro (Maria Secca), ma Włochów w rodzinie. To ze strony jej ojca.

Konkurs Eurowizji w Turynie odbywa się w hali Pala Alpitour, którą wybudowano z okazji igrzysk olimpijskich 2006 r. Koncertową scenografię zaprojektowała Francesca Montinaro, która ma już na swoim koncie przygotowanie oprawy dla Festiwalu Piosenki Włoskiej w Sanremo w 2013 i 2019 roku. Turyński projekt ma tytuł „The Sun within”, a motywem przewodnim są woda oraz słońce.

Beata Zatońska


zdjęcia: materiały prasowe Eurovision.tv

Wybrane dla Ciebie

Copyright © italianki