TRYB JASNY/CIEMNY

Brescia – miasto wielu placów

 Włosi umiejętnie odkrywają swoje skarby. Co roku inne miasto staje się włoską stolicą kultury i przez cały rok pokazuje wszystko, co ma najlepszego. To okazja, by przyciągnąć turystów, miłośników sztuki, kultury i historii. W tym roku stolica jest podwójna, bo o sobie opowiadają dwa miasta z Lombardii – Bergamo i Brescia. O Bergamo już pisałyśmy. Kolej na Brescię. 

 

Brescia

Położona niedaleko Bergamo Brescia nie jest miejscem często odwiedzanym przez turystów. A szkoda, bo to miasto wciąż nieodkryte, pełne elegancji i spokoju. Tu życie płynie w rytmie włoskim, sklepy i restauracje mają przerwę w ciągu dnia, lokalsi za dnia przesiadują w barach, wieczorem wyruszają tłumnie na aperitivo. Turysta musi się dostosować, ale zrobi to z przyjemnością, bo przecież na tym polega dolce vita.

Z dworca kolejowego do historycznego centrum można dojechać metrem. To jedyne średniej wielkości miasto, które ma własną linię metra. Warto obejrzeć kilka stacji, bo zaprojektowano je z prawdziwym rozmachem. W centrum trzeba się zgubić, przemykać między placami i dawać się zaskakiwać. Na Piazza Paolo VI dwie katedry, stara i nowa, obie niezwykłe i warte zobaczenia. Obok Piazza della Loggia i budynek władz miejskich z charakterystycznym zaokrąglonym dachem, symbol miasta. Arkadowe uliczki wokół przywodzą na myśl Bolonię. A niedaleko Piazza della Vittoria, ogromne założenie architektoniczne powstałe w okresie, gdy Mussolini przebudowywał Włochy. Przy placu stoi Torrione INA, pierwszy włoski wieżowiec z 1932 r.

Krótki spacer ulicą Muzeów (via dei Musei) i spotkanie z wielką historią. Park archeologiczny z antycznym teatrem i kapitolem, a obok ogromny kompleks muzealny Museo di Santa Giulia w dawnych zabudowaniach klasztornych. Można tam oglądać świetnie wyeksponowanie starożytności, w tym doskonale zachowane mozaiki. Należąca do kompleksu bazylika San Salvatore znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO w kategorii Longobardowie we Włoszech. W mieście do obejrzenia jest znacznie więcej. Warto odwiedzić Pinakotekę Tosio Martinengo, gdzie znajdują się m.in. dzieła Rafaela. A na obrzeżach Bresci muzeum poświęcone sławnemu wyścigowi Mille Miglia, który właśnie z tym miastem jest związany.

Magdalena Giedrojć 

Wybrane dla Ciebie

Copyright © italianki