TRYB JASNY/CIEMNY

„Księgarnia w Paryżu” – urocza, filmowa baśń o miłości

Zakochany w książkach melancholijny księgarz Vincenzo mieszka w Paryżu. Codziennie pija kawę, którą parzy mu barista pochodzący z Neapolu. Vincenzo dzieli czas między książki i opiekę nad ukochaną, niepełnosprawną córką. Jego życie niedługo się zmieni. „Księgarnia w Paryżu” to delikatna, baśniowa wręcz opowieść o miłości, pełna cytatów z literatury i muzyki.Reżyserem i odtwórcą głównej roli jest Sergio Castellitto, aktor znany m.in. z takich filmów jak „Rodzina” Ettore Scoli, „Wieczór u Alicji” Carla Verdone, „Czas religii” Marca Bellocchio, „Ostatni pocałunek” Gabriele Muccino czy „Sprzedawca marzeń” Giuseppe Tornatore. Na platformie Netflix można obejrzeć film z nim w roli głównej pt. „Rocco Chinnici: Tak delikatnie całujesz mnie w czoło”. Castellito wyreżyserował też kilka filmów, m.in. „Namiętność” – za rolę w tym filmie Penelope Cruz dostała aktorską nagrodę od publiczności – Europejską Nagrodę Filmową.

Historia „Księgarni w Paryżu” zaczyna się od tekstu, który w 2002 r. Ettore Scola napisał razem ze swoją córką i Furio Scarpellim. Film według tego scenariusza nie powstał, wydano za to komiks z rysunkami Iva Milazzo pt. „Un drago a forma di nuvola” (Smok w kształcie chmury). Scenariusz Scoli nabrał teraz filmowego wyrazu pod reżyserską ręką Sergia Castellito.

W obsadzie, obok samego Castellito, który zagrał Vincenza, są Bérénice Bejo („Artysta”, „Przeszłość”, „Obłędny rycerz”) jako Yolande, żywiołowa sąsiadka, która odmieni życie Vincenza, oraz Matilda De Angelis („Wyspa Róży”) jako Albertine, córka Vincenza. Szalonym baristą jest raper Clementino. Paryska księgarnia Vincenza, w której rozgrywa się duża część akcji, powstała w studiach Cinecittà, co nadaje jej dodatkowego uroku.Vincenzo żyje zanurzony w świecie książek, mieszka w lokalu nad księgarnią. Czytanie to dla niego esencja życia, przymyka oczy nawet na to, że klienci kradną ze sklepu książki. Opiekuje się niepełnosprawną córką, która straciła władzę w nogach po wypadku na basenie. Albertine porusza się na wózku i nie chce mówić; nosi nawet koszulkę z napisem „Nie mam słów”. Vincenzo czyta jej książki, które mogą pobudzić w niej chęć do życia, m.in. „Barona drzewołaza” Italo Calvino i „Don Don Kichota” Miguela de Cervantesa.

Pewnego dnia do księgarni Vincenza jak burza wpada piękna i żywiołowa Yolande, która szuka właśnie swego zaginionego psa. Yolande staje się stałą bywalczynią księgarni. Vincenzo wciąga ją w świat książek, bo aktorka nie wie zbyt wiele o literaturze. Podsuwa jej Borisa Viana i Marguerite Yourcenar. Coś się między Vincenzem i Yolande zaczyna dziać ciekawego. Krążą dobre uczucia, otwierają się serca.

Ten romantyczny, elegancki film jest świetnie zagrany. Ma urok trochę staroświeckiej baśni, w której wiele jest możliwe. Poza wszystkim można zasłuchać się w piękną filmową ścieżkę dźwiękową.

Beata Zatońska

„Księgarnia w Paryżu”, reżyseria: Sergio Castellitto, Scenariusz: Sergio Castellitto, Margaret Mazzantini, Ettore Scola (oryginalny scenariusz); Obsada: Sergio Castellitto, Bérénice Bejo, Matilda De Angelis: Zdjęcia: Italo Petriccione: Muzyka: Arturo Annecchino: Producenci: Włochy/Francja: Gatunek: Melodramat: Rok produkcji: 2021: Czas trwania: 90 min

Tytuł oryginalny: Il materiale emotivo, dystrybucja w Polsce: Aurora FilmsWybrane dla Ciebie

Copyright © italianki