TRYB JASNY/CIEMNY

Gianrico Carofiglio i jego kryminały

W Polsce ukazała się kolejna książka Gianrica Carofiglia pt. „Cicha fala”. To powieść psychologiczna z sensacyjnym wątkiem, jak na autora bestsellerowych kryminałów przystało. Tym razem jednak bohaterem książki nie jest adwokat z Bari Guido Guerrieri, ale dawny policjant – Roberto, który przez długie lata działał „pod przykrywką” i swoją pracę przypłacił silną depresją.


Akcja „Cichej fali” rozgrywa się w Rzymie. Carofiglio opisuje Wieczne Miasto, jego zakamarki, po których porusza się Roberto, tak samo sugestywnie jak Bari Guerrierego. Choć koncentruje się na wspomnieniach Roberta i jego walce o odzyskanie psychicznej równowagi, jest w książce interesujący wątek kryminalny.

– W swoich książkach opowiadam różne historie, ale głęboko wierzę, że pojawiają się w nich pewne wspólne wątki, przemyślenia. Np. wątek upadku i odkupienia win, który jest niezwykle wyraźny w „Cichej fali”. W tej książce chciałem także opowiedzieć o niezmiernie ważnym, często bolesnym i wzruszającym, związku między ojcem i synem. Piszę też o potędze snów i zachowaniu równowagi między marzeniem sennym a jawą – powiedział mi w wywiadzie Carofiglio.

Sukces odniósł Carofiglio dzięki kryminałom o sprawach wspomnianego już adwokata z Apulii Gudia Guerrierego. W Polsce ukazało się pięć powieści z tego cyklu: „Świadek mimo woli”, „Zasada równowagi”, „Z zamkniętymi oczami”, „Ponad wszelką wątpliwość”, „Ulotna doskonałość”.
Guerrieri to intelektualista, cynik i marzyciel w jednym. 

Bywa wyrafinowanym sybarytą, by potem katować się przez jakiś czas kotletami z seitanu. Uwielbia wędrować nocą po zaułkach portowego Bari i zaglądać do restauracji i klubów, m.in. do „Osterii del Caffellatte”, kawiarnio-księgarni, w której gromadzą się cierpiący na bezsenność wielbiciele literatury. 

Co jeszcze warto wiedzieć o Guerrierim? Ma nosa do rozwiązywania skomplikowanych spraw, nie znosi kompromisów, chętnie boksuje i zakochuje się w niewłaściwych kobietach.
 
Gianrico Carofiglio pochodzi z Bari. Teraz mówi, że jest przede wszystkim pisarzem. Zaczynał jako prawnik, działacz antymafijny i antykorupcyjny. Był senatorem z ramienia włoskiej Partii Demokratycznej.

Beata Zatońska


Przeczytaj także: 

Wybrane dla Ciebie

Copyright © italianki