TRYB JASNY/CIEMNY

Włoski triumf na Eurowizji! Trzydzieści jeden lat po toto Cutugno

„Rock and roll nigdy nie umrze” – powiedział tuż po ogłoszeniu ostatecznych wyników konkursu Eurowizji Damiano z zespołu Måneskin. Włosi wygrali ten muzyczny konkurs po raz pierwszy od 30 lat. W 1990 r. triumfował Toto Cutugno, który zaśpiewał wtedy piosenkę „Insieme”.


W 1964 r. Eurowizję wygrała włoska wokalistka Gigliola Cinquetti w 1964 r.

Do rzymskiego rockowego zespołu Måneskin popłynęły gratulacje z całych Włoch, także z Palazzo Chigi, czyli od włoskiego rządu.

Måneskin zaśpiewali na scenie w Rotterdamie piosenkę „Zitti e buoni” (grzeczni i cisi), z którą wygrali także Festiwal Piosenki Włoskiej Sanremo 2021. Tytuł utworu to zwrot, który często słyszą włoskie dzieci – mają być ciche i grzeczne. Måneskin śpiewali, m.in. „zaszokuj mamę…" i „Jesteśmy szaleni, ale różnimy się od nich”.

Jaką receptę na sukces mają muzycy z Måneskin? „Trzeba pozostać sobą i nie przejmować się głupimi komentarzami innych ludzi. Gramy muzykę, którą kochamy, a to jest bezcenne. Najważniejsze to być w zgodzie ze sobą” – mówi Damiano, frontman zespołu.

Był mały kiks. W mediach społecznościowych pojawiła się informacja, że podczas występu w Ahyo Arena w Rotterdamie Damiano pochylił się w pewnym momencie nad stolikiem i wciągnął kokainę. „Nie powtarzajcie tego, to nieprawda. Nie biorę kokainy!” – powtarza Damiano.


Rockowy zespół Måneskin powstał w Rzymie w 2015 r. Jest ich czworo: Damiano David – wokal, Victoria De Angelis – bas, Thomas Raggi – gitara, Ethan Torchio – perkusja. Mają od 20 do 22 lat i kochają rocka, co podkreślają w wielu wywiadach.

Na pomysł stworzenia zespołu wpadli David i De Angelis. Do składu dokooptowali
gitarzystę Raggiego, który razem z Victorią chodził do średniej szkoły muzycznej. Perkusistę znaleźli po tym, jak dali ogłoszenie w mediach społecznościowych.

Måneskin to duńskie słowo, które na włoski można przetłumaczyć jako „światło księżyca”. Dlaczego duńskie słowo? Bo Victoria jest w połowie Dunką,


Głośno zrobiło się o nich w 2017 r., gdy wzięli udział w 11. edycji włoskiego programu „X Factor”. Zajęli drugie miejsce, podpisali kontrakt z wytwórnią Sony Music i w tym samym roku wypuścili epkę „Chosen”.

Do tej pory zespół wydał dwa albumy – w 2018 „Il ballo della vita” i w 2021 „Teatro d'ira - Vol. I”

Måneskin zyskał wielką popularność. Gwiazdą stał się zwłaszcza Damiano. 22-letni przystojniak zakochany w tatuażach jest obiektem westchnień włoskich dziewczyn.

Recepta na sukces? Måneskin mówią o sobie, że są czwórką bezkompromisowych przyjaciół, którzy robią taką muzykę, jaka im się podoba.

Beata Zatońska

Zdjęcia - https://eurovision.tv (materiały prasowe) 


Przeczytaj także:
 

Wybrane dla Ciebie

Copyright © italianki