TRYB JASNY/CIEMNY

Arezzo – tam życie jest piękne

Nie ma w nim tłumu turystów, a atrakcji wystarczy na cały dzień. Odnajdą się tam miłośnicy sztuki, antyków i filmów. Dla każdego coś dobrego.

Główny plac w Arezzo

Arezzo to jedno z najważniejszych miast Toskanii, stolica prowincji o tej samej nazwie. Znajduje się we wschodniej części regionu wśród czterech dolin, w pobliżu wielu urokliwych miasteczek, takich jak Cortona czy Montepulciano. Zostało założone w czasach etruskich, potem zdobyli je Rzymianie, którzy nadali mu nazwę Arretium. W kolejnych stuleciach miasto toczyło walki o niezależność. Ostatecznie zostało zdominowane przez coraz potężniejszą Florencję. Choć więcej straciło niż zyskało na tym podporządkowaniu, zachowało zmysł gospodarczy i przetrwało trudne czasy. Dziś jest to spokojne, eleganckie miasto, w którym kwitnie handel, a ludzie przyjeżdżają tu, by cieszyć się sztuką, szukać odniesień filmowych i robić zakupy antykwaryczne. 

Kolebka różnych sztuk

Arezzo ma szczęście do wielkich nazwisk. Stąd pochodził jeden z ojców literatury włoskiej Francesco Petrarka, tu urodził się także skandalizujący poeta renesansowy Pietro Aretino. Stąd wywodził się malarz Giorgio Vasari, uczeń Michała Anioła, twórca fascynujących „Żywotów najsławniejszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów”. W domu, który należał do jego rodziny, zorganizowano muzeum poświęcone Vasariemu. W Casa Vasari można zobaczyć prace mistrza oraz innych malarzy z jego czasów. W 2011 roku hucznie obchodzono w mieście pięćsetną rocznicę śmierci sławnego mieszkańca.

Mniej znanym dziś aretyńczykiem był Guido d’Arezzo, zwany też Guido Monaco, benedyktyn z opactwa w Pomposie i teoretyk muzyki, który przeszedł do historii jako twórca solmizacji, czyli słynnego systemu głosek stosowanego do nauki śpiewu (do-re-mi-fa-sol-la-si-do). Od 1952 roku organizowany jest w mieście konkurs polifoniczny Guida d’Arezzo.

Historyczne centrum Arezzo

W poszukiwaniu skarbów

Arezzo to mekka dla wielbicieli staroci. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca i poprzedzającą ją sobotę odbywają się tu wielkie targi staroci zwane Fiera Antiquaria di Arezzo, podobno najstarsze i największe we Włoszech, a na pewno najbardziej znane. W wyznaczony weekend do miasta zjeżdżają się wystawcy i poszukiwacze okazji. Targ odbywa się na świeżym powietrzu, po prostu na uliczkach starego miasta i na głównym placu, co nadaje mu dodatkowego kolorytu i uroku. Kilometry staroci, drogich antyków i czarujących bibelotów w stylu vintage. Wiele osób kupuje, ale przyjeżdżają tu także miłośnicy włoskich klimatów, którzy fotografują ekspozycje pod chmurką. Tu naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. 


Niezwykłe atrakcje

Do Arezzo chętnie zaglądają także ci, którzy lubią zobaczyć na żywo to, co widzieli wcześniej w filmie. Wiele miast w Toskanii stanowiło scenerię dla filmów i seriali i ściąga teraz filmowych turystów, a Arezzo zasłynęło dzięki włoskiemu aktorowi i reżyserowi Roberto Benigniemu, który tu właśnie nakręcił swój wielki film „Życie jest piękne”. Wzruszająca historia miłości Guida i Dory osadzona w wojennych czasach rozpoczynała się właśnie w Arezzo, to na pochyłym Piazza Grande szalał na rowerze główny bohater, o czym wciąż przypominają zdjęcia wyeksponowane na specjalnych tablicach informacyjnych na placu. Swoją drogą Arezzo wydaje się idealnym tłem filmowych, tu także powstawał „Angielski pacjent” i wiele filmów włoskich.

Na głównym placu miasta dwa razy w roku odbywa się turniej historyczny zwany Giostra il Saracino. W przedostatnią sobotę czerwca i w pierwszą niedzielę września przedstawiciele czterech dzielnic miasta biorą udział w zawodach, podczas których jeźdźcy na koniach muszą trafić kopią w kukłę Saracena. Zadanie jest tym trudniejsze, że wszystko odbywa się w niezwykle efektownych, ale niewygodnych strojach średniowiecznych, a kukła, w którą należy trafić, porusza się. Turniej przyciąga nie tylko mieszkańców miasta, lecz także wielu turystów, a świąteczna atmosfera trwa cały tydzień, kiedy odbywają się próby i świąteczne uczty.

Piazza Grande w Arezzo

Renesansowe freski

Kilka kroków od głównego placu znajduje się bazylika św. Franciszka, a w niej cykl fresków Piera della Francesca „Legenda Krzyża Świętego”. Ten renesansowy malarz był ściśle związany z Toskanią, urodził się i zmarł w pobliskim Sansepolcro, ale jego kunszt malarski i nowatorstwo zapewniły mu międzynarodową sławę. Kilkunastoma freskami genialnie opowiedział historię krzyża, na którym umarł Jezus. To jedno z najlepszych dzieł toskańskiego mistrza, tym bardziej warto więc przy okazji wizyty w Arezzo przyjrzeć się jego surowej, ale wciągającej wizji historii. W katedrze znajduje się jeszcze jedno dzieło Piera della Francesca, oszczędna w środkach, spokojna i refleksyjna „Magdalena”.

Miłośnicy sztuki mają znacznie więcej do zobaczenia w mieście. W kościele św. Dominika można obejrzeć drewniany krucyfiks Cimabuego, w Santa Maria delle Pieve poliptyk Pietra Lorenzettiego, a w kościele Zwiastowania „Złożenie do grobu” Giorgia Vasariego. A to wciąż nie koniec atrakcji.

Magdalena Giedrojć


Zobacz także:Wybrane dla Ciebie

Copyright © italianki