TRYB JASNY/CIEMNY

Maritozzo, czyli sposób na rzymskie śniadanie

Miękkie, puszyste ciasto i dużo bitej śmietany lub kremu. To maritozzo, rzymski specjał. Receptura, jak to w Rzymie bywa, sięga czasów antycznych. Już starożytni zajadali się podobnymi pysznościami. Sława maritozzo sięgnęła daleko. Ostatnio zajadają się tym specjałem… Japończycy. I robią to u siebie w kraju, bo przywieźli pomysł na maritozzi z Włoch.

Receptura jest prosta – woda, mąka, drożdże, cukier, jajka, masło lub oliwa i już. Po upieczeniu świeżutkie maritozzo jest przecinane na pół i wypełniane słodkim nadzieniem. Ale są też wersje np. z rodzynkami, orzeszkami piniowymi lub maritozzi wytrawne z burratą i pomidorami.

Jaki wniosek z tej różnorodności płynie? Maritozzo może nam w Rzymie towarzyszyć prawie przez cały dzień. Na śniadanie zjemy ciacho z bitą śmietaną, a na obiad – puszystą bułkę z pesto i pomidorami.


Trochę historii

Historia maritozzi jest długa. Słodkie bułki z miodem i winogronami były przysmakiem starożytnych Rzymian. Przygotowywały je dla swoich mężów troskliwe żony. I stąd zapewne wywodzi się obecna nazwa bułek – „marito” to po włosku mąż.

Wieki mijały, a maritozzi były stałym elementem rzymskiego krajobrazu kulinarnego. Dopuszczano np. zjedzenie maritozzo nawet podczas Wielkiego Postu – wtedy bułeczki były mniejsze, bez bitej śmietany, za to pełne bakalii.

Zwyczaje

O maritozzi krąży wiele opowieści. Na przykład taka, według której w pierwszy piątek marca zakochany chłopak dawał ukochanej maritozzo. W miękkim i słodkim miąższu był ukryty pierścionek zaręczynowy. Robiono też maritozzi w kształcie serca. Chłopcy darowywali takie ciastko najpiękniejszej pannie w okolicy.

Maritozzi to nie zawsze maritozzi. W Carbognano to „maritèlli”, w Vetralla – „panmarìti”, natomiast w Vignanello – „panpariti”.

Maritozzi stały się japońskim przysmakiem. W Kraju Kwitnącej Wiśni przybywa miejsc, gdzie można je zjeść. Są tak popularne, że słowo „maritozzo” ma się znaleźć w nowym wydaniu Sanseido Kokugo Dictionary, który ukaże się 17 grudnia 2021 r.

Beata Zatońska


Poczytaj więcej:

Wybrane dla Ciebie

Copyright © italianki